Методика складання бізнес плану?

3 955 views


Методика складання бізнес плануНа різних підприємствах послідовність складання бізнес плану неоднакова. Принциповим є не знання містичної послідовності, а розуміння того, що в ході розробки потрібно пройти всі основні розділи бізнес плану, і зробити це не один раз.

Це не означає, що в структурі бізнес плану немає загальної внутрішньої логіки. Ми спробували зобразити її схематично. Структура бізнес плану представлена у вигляді трьох блоків. Перший блок – це словесний опис проекту або стану бізнесу, якого хотілося б досягти, з погляду всіх компонентів менеджменту. У другий і третій блок виносяться розділи першого, які піддаються кількісному вираженню, – план адміністративних заходів, спрямованих на досягнення поставлених цілей, і фінансовий план.
Для проведення інвестиційних проектів і розробки бізнес плану використаються методики, вибір яких для ініціаторів проекту зараз досить широкий. Є різні іноземні методики складання бізнес планів. Серед них найбільшу популярність одержали «Посібник з оцінки ефективності інвестицій», підготовлений Організацією Об’єднаних Націй по промисловому розвитку і його комп’ютерний варіант «Комфарк При всій розмаїтості методик у них дотримуються певні принципи побудови бізнес плану, які розрізняються несуттєво.

Вибір конкретного різновиду методики розробки бізнес плану, глибина і часовий обрій його пророблення, варіантність рішень, що закладають у його, обсяг, наявність прикладених документів і довідок залежать від різних факторів.

Серед них можна відзначити величину передбачуваних інвестицій по конкретному проекті і специфіку потенційного інвестора. На рішення інвестора про виділення фінансування впливає ряд факторів: яка фірма або підприємство претендує на одержання інвестицій, розмір статутного капіталу, досвід роботи в розглянутій області, стадія реалізації проекту, фінансове становище заявника, наявність кваліфікованого штату для реалізації проекту, наявність застав і гарантій повернення кредитів і. т.п.

На якій методиці розробки бізнес плану зупинити свій вибір – американській, англійській, німецькій на мою думку, це не принципово. Важливо щоб бізнес план містив ряд обов’язкових розділів, у яких аналізуються конкретні аспекти, вихідна і підсумкова інформація була достовірна, і базувалася на документальних джерелах і розрахунках.

Обсяг бізнес плану, залежить від специфіки проекту і у цілому звичайно не перевищує 50-60 сторінок.

Механізм контролю реалізації бізнес плану необхідно створити до того, як ви розпочнете складання бізнес плану. Тоді вийде, що бізнес план не вбудований у систему керування і виявиться «паперовим».

Однак створювати систему контролю у зв’язку із впровадженням бізнесу планування не дуже ефективно. Є небезпека, що на підприємстві виникнуть дві системи обліку і контролю: одна «по життю», а інша – окремо для бізнес плану. При розбіжності регламентів цих двох систем або регламентів різних бізнес планів мова знову піде про «паперовий» варіанті.

Секрет, що дозволяє уникнути цієї небезпеки, укладається в тому, що системи контролю бізнес плану, а їх два: контрольні-заходи (другий блок) і фінансовий контроль (третій блок) – уводяться в нього автоматично, тобто інтегруються існуючими системами контролю на підприємстві.

Загальний  бізнес-план підприємства повинен формуватися обов’язково. Нехай там буде хоча б фінансовий блок.

Що стосується плану заходів, те тут у керівників більше волі, а в більш складному випадку, коли заходи взаємозалежні, використаються графік Ганта або різні сіткові графіки.

Немає потреби говорити про те, що першу скрипку в системі контролю за реалізацією бізнес-плану грає фінансовий контроль, що здійснюється за допомогою системи бюджетування.

Важливість його зв’язана ще і з тим, що він дозволяє контролювати діяльність підприємства в цілому, коли підрозділу (або дивізіони) діють по своїх бізнес-планах.

У цьому змісті, якщо говорити про бізнес план підприємства, він може і не існувати в повному обсязі, але фінансовий план повинен бути обов’язково. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Схожі записи

Не проходьте мимо, а поділіться публікацією в соц.мережах!!!

Будь ласка залишіть свій коментарій нам буде приємно почути вашу думку!

Увага: Комментарії модеруються. Відправляти знову не потрібно. Дякуємо за розуміння!!!

Яндекс.Метрика